parafiabransk@gmail.com

Ogłoszenia na (V N. Wielkanocna 15.V.2022 r.)

1. Ponieważ coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem kremacji ciał zmarłych pragniemy przypomnieć stanowisko Kościoła w tej sprawie. Palenie zwłok w czasach Starego Testamentu było uważane za ich profanację i taką kulturę przejęli chrześcijanie składając do grobu ciała z wiarą w ich zmartwychwstanie. Palenie ciał praktykowane było w kulturach pogańskich albo było wyrazem wymazania zmarłych z pamięci społecznej. Dopiero od niedawna, zwłaszcza w wielkich metropoliach, gdzie trudno o miejsce pochówku zaczęto przenosić ten zwyczaj do chrześcijaństwa. Nowe obrzędy pogrzebowe uwzględniają pogrzebanie prochów, ale modlitwy są przewidziane tylko przy ciele zmarłej osoby i krótki obrzęd podczas umieszczania urny w grobie. Gdyby ktoś z ważnych racji decydował się na kremację, to z szacunku dla ciała ludzkiego, powinno się w obecności ciała najpierw sprawować Mszę Świętą albo skrócony obrzęd poświęcenia ciała, dopiero później kremacja i złożenie urny do grobu.
  2. Jutro święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, Patrona Polski. W tym dniu poświęcenie pól w Majorowiźnie, Otapach i Kiersnówku o godz. 9.00.
  3. We wtorek i środę o godz. 16.00 spotkanie w kościele z dziećmi przygotowującymi się do Pierwszej Komunii Świętej; w czwartek, także o 16.00 z dziećmi kl. IV przed rocznicą I Komunii Świętej.
  4. Od wtorku można rezerwować terminy Mszy na 2023 r.